Ъпсайклингът (upcycling) е нещо отдавана познато по нашите земи – това е да направите от старо ново. Някога жените прекроявали стари дрехи, за да направят нови, а от старите съборетини събирали камъка, здравите тухли (или керпич), гредите и дограмата за нов дом – от пестеливост и нямане.
Днес повторното използване на материалите превръща остарели или непотребни вече вещи в нови – дава им втори живот и нова функция. Но това съвсем не се прави от нужда. Прави се от желание да се спести ресурс, да се оползотворят максимално съществуващите материали, вместо да се произвеждат нови, да се намалят камарите отпадък, трупани в сметищата, да се пази природата за тези след нас. При това вече е не само занимание за чудаци, но и големи фирми са го включили като част от своята политика за устойчиво развитие (Patagonia, Prada).
Разликата между рециклиране и ъпсайклинг (прециклиране)
Главното при рециклирането е основната индустриална преработка – разграждане, претопяване – на отпадъците от метал, хартия, стъкло, пластмаси и т. н. Едва впоследствие от рециклираните суровини се произвеждат нови потребителски продукти – най-често с по-ниско качество от изходните. А използваната енергия и химикали понякога са повече от използваните при производството на нови материали.
При прециклирането отпадъкът се разглежда като ресурс. Съществуващите вещи само се преоформят, без да се подлага на разграждане самият материал. Става дума за удължаване на жизнения цикъл на материалите и намаляване на въглеродния отпечатък, като се намалява производството на нови. Примерно – да обновите с апликации и бродерии старите си дънки, да направите чанта или възглавнички за столовете от скъсаните. Новият предмет обикновено е поне със същото качество, че и по-добро от този, от който е изработен.
Подходи в прециклирането
Два са основните подхода в обновяването на вещите:
Единият тръгва от продукта, който имате и искате да промените – примерно – дървена касетка От нея можете да направите кутия за съхранение, масичка или табуретка, нощно шкафче и др.
Другият – от необходимостта, която искате да задоволите – нужна ви е лампа. Можете да я създадете от кутийки от безалкохолно или бира, от парче дърво и парче плат, от стъкленица и т. н .
От старо ново в обзавеждането
Сътворяването на ново от старото е особено изявено при обзавеждането на дома – понякога поради липса на бюджет, понякога, защото не искате скучните конфекционни мебели. Така стари мебели се реставрират и преоформят. Тези, които не могат да бъдат възстановени, дават живот на нови. Много популярни са масите, леглата и диваните от палети и касетки.
С помощта на водопроводни тръби и няколко дъски лесно ще се сдобиете със стелаж , масичка или лампа в стил промишлен дизайн.
Постелки, изтъкани или изплетени от нарязани на ленти стари дрехи, стоплят пода.
Може би вкъщи имате статуетка, сътворена от непотребни метални предмети и изхвърлени резервни части?
Пластмасовите бутилки имат много приложения, но най-простото е да ги използвате като мини парници в градината и в апартамента.
Празни бурканчета се превръщат в комплекти за съхранение на подправки или абажури за лампи.
Стар стол, няколко оцветени автомобилни гуми и дори старите ботуши превърнете в цветарници в градината и в апартамента и т. н., и т. н.
Ъпсайклинг на дървесина
Повторното използване на дървесина буди особен интерес както за интериорни, така и за екстериорни решения. Можете да я вложите в ново строителство, да я използвате за различни по-малки проекти. Обичайна е изработката на подови настилки, ламперии, плотове, лавици, маси и шкафове, пейки и пана, табла на леглото.
Старото дърво има изявен характер и патина, каквато трудно бихте наподобили. Важното е внимателно да прецените какъв е остатъчният му ресурс – доколко е здраво и за какви задачи можете да го използвате без риск и опасност за хората:
- проверете за загнили петна – ако се виждат по-тъмни зони, разчоплете с остър инструмент. Изгнилото ще е меко, поресто и ронливо;
- потърсете дървояди и други вредители – дупки, тунели, живи насекоми. Можете да се отървете от тях по два начина – като оставите парчетата дърво във фурната на около 70 градуса за поне половин-един час. Ако смятате, че това е игра с огъня, купете инсектицид и го нанесете на няколко пъти с четка по повърхността. Той не само ще убие съществуващите вредители, но ще пази и от нападение на нови;
- свалете боята – когато предметът е по-стар от четиридесетина години, твърде е вероятно боята върху него да има в състава си олово. Затова задължително я свалете до чисто дърво;
- огледайте добре и премахнете пирони, винтове и всякакви метални елементи. Не го ли направите, рискувате да съсипете инструментите си.
- използвайте само за външно приложение дървесина, която видимо е импрегнирана – обработена срещу вредители, плесени и гъбички – траверси, дърво от огради, плевни, подпори. Много често за целта са използвани опасни химикали.
Тенденцията през последните десетилетия към бързо потребление и все по-къс живот на вещите вече започва да се обръща. Устойчивото развитие и опазването на природата е сред най-важните ценности на по-младите поколения. Ъпсайклингът е един от начините да се удължи жизненият цикъл на материалите и с него се занимават все повече хора. Вие пробвахте ли вече?