Как да изберем плочки за кухнята
Как да изберем плочки за кухнята
Многофункционалността на кухнята поставя високи изисквания към използваните облицовки. Керамичните плочки са сред материалите, които най-пълно удовлетворяват критериите за декоративност, издръжливост на физическо износване, влаго- и водоустойчивост.
На пазара има изобилие от продукти, което предполага спонтанни покупки – било поради изгодна цена, или защото в момента нещо силно ви впечатлява. За да направите максимално добър избор, преди да купувате, уточнете в детайли какви плочки търсите.
Какви ще са функциите им
Освен за подова настилка, плочки се поставят на стената – като гръб на кухнята и около мивката. Използват се за облицовка на плотове. За всеки от тези случаи се произвеждат различни продукти с различни декоративни и функционални характеристики.
- За стенни плочки (около мивката, около печката) обикновено се използва фаянс, но можете да намерите подходяща керамика и гранитогрес. Те са с по-малка твърдост, по-крехки са, защото не се очаква върху тях да падат тежки предмети. Необходимо е да са влаго- и водоустойчиви, топлоустойчиви и с лекота да понасят горещи мазни пръски.
- За плотовете материалът, освен на влага и течности и на резки температурни промени, трябва да е издръжлив на издраскване и на удар. Разбира се, вие ще прецените колко натоварени ще са те и съответно какъв клас плочки са ви нужни. С отличен успех за плотове се използва гранитогрес.
- За подовите настилки са предназначени гранитогресът и теракотът. Твърдостта и здравината им са водещи. Водо- и влагоустойчивостта им са задължителни. Гранитогресът поема пренебрежимо малки количества влага, теракотът – от 3 до 6% – в зависимост от допълнителната обработка и повърхностното си покритие. Много важно е да сте сигурни, че избраните подови настилки не са хлъзгави.
Покритията в кухнята трябва да се почистват лесно и да не задържат петна, да понасят добре въздействието на химикали и абразивни материали. Избирайте оцветени в дълбочина плочки, за да не остават грозни видими петна след падане върху тях на чаши и тежки твърди предмети. Ако заради другите им качества се спрете на такива с отворени външни пори, ще е необходимо периодично да ги обработвате с препарат, който да запечатва повърхностния слой.
Теракотът и гранитогресът държат по-хладно, но пък са отлични за настилка над подово отопление.
Как да се впишат в общата визия и стил на кухнята
Неизчерпаемото разнообразие от декори, покрития, цветове и цветови нюанси, текстури и размери изключително затруднява отговора на този въпрос. При това за него няма категорични указания – решаващо е най-вече личното ви усещане и вкус.
При модернистичен интериор подходящи са огледално гладки и лъскави плочки. Ако търсите ретро внушение, добре ще паснат продукти с по-груба текстура или с мотиви, които превръщат пода в разкошна мозайка.
Можете да изберете минимализма на едноцветните или пък да подберете композиция с декоративни фризове и пана.
Колкото по-малки са плочките, толкова повече са фугите и толкова по-насечена е повърхнината, а това оптически стеснява пространството. Но твърде големите плочи също не са подходящи за малките помещения. Най-използвани за под у нас са размери около средния (20х40). Поради голямата площ, която покриват те, по-разумно е цветово да са в хармония с останалото обзавеждане.
Не правете компромис нито с качеството на плочките, нито с уменията на майстора, който ще ги поставя. В противен случай само след няколко години може да се наложи да ги сменяте.
Тази статия може да бъде полезна и на ваши приятели. Моля, споделете я чрез бутоните за най-популярните социални мрежи отдолу. Благодаря ви!
Последни коментари