Интериор, Настилки и облицовки, Ремонти

Микроциментовите покрития

Микроциментовите покрития стават все по-популярни през последните години и все по-харесвани. Те позволяват висока степен на персонализиране, създават усещане за лукс.

Какво представлява микроциментът

Микроциментът е модерен материал, разработен на базата на цимент и инертни материали, включващ смоли, добавки и пигменти. В готов за работа вид представлява еднородна паста, която – при нанасяне на слоеве – образува покривен пласт с дебелина до 3 мм. Обединява доброто разпределение на материала, качественото покритие и лесно контролиран цвят. Лек е и не изисква специално оборудване за нанасянето. Може да се полага вътре и навън, по подовете, стените и таваните, по фасадите, стълбищата и терасите, в баните, короните на басейните и около тях.

Създава красива, плътна микроциментова повърхност, варираща от мат до сатен и гланц, без фуги. Не се напуква, поддържа се и се почиства лесно.

За каква основа е предназначен

Тя може да е буквално всякаква – микроциментът се захваща добре върху мазилка, гипскартон, керамика, бетон, естествен камък, плочки, мозайка, дори върху мебелни повърхности от композитни материали. Не е препоръчително да се използва върху дърво – паркети, дюшемета, ламперии и обшивки. Дървото се свива и разширява интензивно, което води до напукване.

Вариативност

Микроциментът осигурява огромни възможности за декоративни решения поради разнообразните ефекти, текстури (от копринени до едрозърнести), колорит. Липсата на фуги насичащи повърхността, създава усещане за простор и увеличава визуално пространството.

Микроциментовите покрития се предлагат в различни варианти, подходящи за различните типове повърхности, натовареност, влажност, излагане на външните условия и т. н. Също и за различна степен на завършеност – за основа, за довършителни работи и за постигане на луксозна визия. Това ги прави идеални при необходимост от бързи прости ремонти. Подходящи са за жилища, хотели, училища и болници, културни институции, търговски и стопански обекти и др.

Предлагат се едно- и многокомпонентни микроциментови продукти. Върху микроциментовото покритие се нанася запечатващ лак, който осигурява водоустойчивостта му и повишава декоративната стойност на визията му.

Предимства на микроцимента

Сред главните предимства на модерния материал са: 

  • отличната адхезия към всякаква основа (без дърво); 
  • не натоварва носещата конструкция – малката дебелина предопределя ниското тегло на микроциментовите покрития и липсата на допълнителни сериозни натоварвания;
  • устойчив е на високи температури (подходящ е за подови отопления) и слънце, абразия, износване, причинено от времето. Издръжлив е и е гъвкав. В същото време е твърд, понася добре надраскване и удари. (Устойчивостта на удар поради малката дебелина все пак зависи и от характера на основата – по един начин ще се държи върху гипскартона и по друг – върху твърда основа. Зависи също от вида на самия микроцимент и уплътняващия лак);
  • неплъзгащите се и водоустойчиви микроцименти позволяват използването им върху настилки в близост до басейни и в бани;
  • нанасянето му е сравнително чист процес, не оставя отпадък и не цапа, върху и в него не се въдят микроби и бактерии;
  • способността му да се оцветява в разнообразна гама обединява в едно нанасянето на покритието и боядисването;
  • адаптира се към всеки декоративен стил – минимализъм, рустикален, индустриален, ретро и т. н. Предлага пълно персонализиране поради разнообразието от текстури, цветове, финиш (мат, сатен, гланц) и съчетанието им;
  • комбинира се перфектно с метални и каменни повърхности, керамика и плочки, стъкло и дърво и т. н.

Подготовка на основата и нанасяне на микроциментови покрития

До голяма степен ефектността на микроцимента се дължи и на майсторското му полагане, което е основание да поверите работата на опитен специалист. Но – ако имате достатъчно самочувствие и увереност в уменията си – пробвайте и сами.

Как да подготвите основата

  • Почистете я старателно – трябва да е без прах, влага, мазни петна;
  • премахнете всички увредени и ронещи се участъци, осигурете здравина и стабилност;
  • използвайте грунд за улесняване на адхезията на микроцимента с основата.

Нанасяне на отделните микроциментови слоеве

  • Подготвителен слой (основен) – нанасянето на два слоя основен микроцимент с по-едро зърно осигурява голяма механична устойчивост и силно прилепване към опората. Използвайте армираща мрежа;
  • завършващ микроциментов слой – нанася се на две ръце. Едрината на гранулите му зависи от желаната финишна текстура, а различните движения на маламашката ще осигурят различни естетически ефекти;
  • нанасяне на уплътнителния лак – нанася се на две ръце около едно до две денонощия след последния пласт микроцимент. Шлайфайте, преди да положите лака.

Следвайте препоръките за работа на производителя – смесване, температура на околната среда при полагане, спазване на времето за изсъхване, точния грунд, здравина и чистота на основата и т. н. Ако върху основата има дилатационни фуги, трябва да ги следвате и да не ги покривате. Запълването им ще доведе до пукнатини върху тях.

Недостатъци

Качественото покритие има високи изисквания към подготовката на основата и прецизната работа при всяка от стъпките за изпълнение на микроциментовото покритие. Всяка грешка при изпълнението води до пукнатини и други нежелани дефекти. Затова е задължително да поверите работата на човек с опит и доказани умения. До проблеми ще доведе и избора на некачествен или неподходящ микроцимент.

На e-maistor.com  ви предлагаме богата гама продукти за микроциментови покрития с различна функция, текстура на готовата повърхност и цвят. Сред тях са:

Свържете се с нас  и ще ви помогнем да изберете най-добрата система микроциментово покритие за вашия проект!

Вашият коментар