От болтчетата на очилата ви през цялата електроника, всички машини, сгради, съоръжения – дървени, метални, от бетон и пластмаса се крепят на свързващите ги елементи, наречени крепежни.
Какво представляват крепежните елементи
Най-простичкото определение за тях е чрез функцията им – средства, служещи за механично свързване на обекти от различни материали, като връзката може да е постоянна или временна. Такива са винтовете и пироните, болтовете, гайките и шайбите, нитовете, анкерите, шпилките, щифтовете, вложките и т. н.
Постоянни крепежи
Те са за еднократна употреба. Свързването, което осигуряват, е изключително здраво. Премахването им разрушава тях самите, но обикновено нанася щети и на компонентите, които са свързвали. От крепежните елементи за постоянни връзки със сигурност познавате нитовете и пироните.
Непостоянни крепежи
Те са създадени така, че лесно да се използват многократно, като премахването им обикновено не уврежда нито тях, нито частите, които са свързвали. Такива са болтовете, гайките, скобите и т. н.
Дори като изключим стопанската и промишлена сфера, в ежедневието много често ни се налага да използваме крепежни елементи – при ремонти на дома, монтаж на мебели и окачване на картини та чак до смяната на батерии на дистанционното или друго устройство.
Видове крепежи
Освен основното деление според продължителността на връзката, крепежните елементи могат да се класифицират според материала, от който са направени – различни видове стомана, титан, месинг, алуминий, мед, пластмаса и т. н. Много важна класификация е тази според формата и функцията им. Най-популярните типове крепежи според нея са:
Пирони
Тънки, обли парчета метал със заострен връх и плоска глава без резба. Използват се най-вече в дървообработването и строителството за закрепване на дърво с дърво, с метал и други материали, като острият връх се забива и прониква в компонентите за свързване, а главата ограничава навлизането му в тях.
Нитове
Приличат на болта, но телата им нямат резба. Когато опашката им се оформи, се създава здрава постоянна връзка.
Винтове
Един от най-универсалните типове крепежни елементи с безброй приложения. Най-често в материала се прави само пилотен отвор и после винтът се навива навътре с отвертка. Нямат нужда от допълнителен компонент, който да ги държи на мястото им. Осигуряват голяма и трайна сила на задържане. Най-често се използват за трайно свързване към гипсокартон, метал, дърво, зидария и т. н. Принципно са по-тънки от болтовете.
Болтове
Имат цилиндрично тяло с резба и глава. Употребяват се широко при непостоянните сглобки и се използват в комплект с гайка. Тя се завива в края на болта, след като той вече е преминал през компонентите. Понякога в комплекта се включва и шайба.
Гайка
Механичен крепеж с отвор с резба. Осигурява сила на затягане на болтове и шпилки и пречи на аксиалното им движение.
Шайба
Най-често тя представлява плосък диск с централен отвор, който разпределя натоварването по-равномерно по повърхността на материала.
Шпилки
Наподобяват болта, но нямат глава. Резбата може да е по-цялото тяло или в двата им края. Използват се с гайка.
Анкери
Те, освен на резба, често разчитат на допълнителен способ на закрепване (заклинване, закотвяне) в материала на основата (бетон, гипсокартон).
Използват се още:
- шпонки (свързват въртящ се машинен елемент към вал, за да се осигури предаване на въртящия момент);
- дюбели;
- вложки;
- задържащи пръстени;
- щифтове;
- скоби;
- специални крепежи и др.
Всеки от основните типове крепежни елементи е с висока вариативност – с различни форми, размери и покритие според нуждите, за които са предназначени, и според материалите, които ще укрепват.
Предимства и недостатъци на крепежните елементи
Сред предимствата им са лесния и бърз монтаж с просто оборудване. Крепежите заемат минимално пространство в съоръжението и утежняват минимално теглото му. Постигат висока якост на опън.
Основните им недостатъци се свързват с необходимите отвори за поставянето им, които могат да отслабят компонентите. Те често стават слаби места по отношение на корозията. Веднъж поставени, е трудно да се махнат и да се поставят отново – особено при постоянните връзки. Макар и с малко, натоварват теглото.
Как да изберете правилните крепежи за вашите проекти
Има задължителни фактори, които трябва да отчетете за правилния избор на крепежни елементи:
- Какво ще е натоварването – каква да е товароносимостта на крепежа?
- Какъв материал ще скрепявате – дърво, метал?
- Ще се налага ли да се сглобява и разглобява често сглобката?
- При какви условия ще се използва – влага, агресивна среда. Това ще определи от какъв материал да е крепежът.
- Каква ще е продължителността на живот на проекта, което определя търсената дълготрайност на крепежите.
- Имате ли специфични изисквания – да са леки, с определени размери, здрави, устойчиви, скрити, декоративни?
- Съобразете се с индустриалните стандарти и разпоредби – примерно в бани и кухни или за медицински цели.
- Помислете за времето и лекотата за инсталиране, както и за цената.
От неголеми и невпечатляващи на вид крепежни елементи зависи качеството, дълготрайността и надеждността на конструкции и съоръжения от голямо стопанско и/или обществено значение – от космонавтиката и атомната енергетика през медицинското оборудване до мобилните телефони. Както и уютът и спокойствието в дома ви.