Настилки и облицовки, Ремонти, Фасада

Каква е разликата между „саниране“, „реновиране“ и „преустройство“

През последните години думата „саниране“ навлезе в ежедневния ни език с летящ старт. Дойде заедно с програмите за безплатно ремонтиране на старите блокове и остави впечатление, че означава най-вече поставяне на изолации. Често се използва като синоним на „реновиране“, но ако говорите със специалист за планираните работи по вашето жилище, той ще разбере различни неща, ако използвате едната или другата дума.

Какво ще рече „саниране“

Ако потърсим корените на думата от латински през немски, ще видим, че има няколко значения. Водещото е „лекувам, оздравявам“ и се отнася съвсем не само до живи същества, а и до сгради, бизнеси и т. н. Означава и „хигиенизирам“.

Когато се прилага към строителството, се има предвид тотално заздравяване на сградата с основна цел удължаване на живота ѝ и гарантиране на безопасността ѝ. Съпровождащите цели са подобряване на енергийната ѝ ефективност и условията на обитаване. То може да включва:

  • заздравяване на носещата конструкция;
  • ремонт на покрива със смяна на компрометираните елементи;
  • поставяне на хидро- и топлоизолации – под покрива, върху външните стени и подовете;
  • ремонт и подмяна на канализацията и водопровода, на електроинсталацията;
  • извършване на дейности за подобряване на енергийната ефективност – изграждане на ОВК системи (отопление, вентилация, климатизация), монтаж на фотосоларни

мощности, смяна на дограмата и др.;

  • отводнителни мероприятия и такива, свързани с пожарната безопасност и т. н.

Резултатите след добре обмислено и направено саниране са:

  • удължен експлоатационен срок на сградата;
  • намаляване на потреблението на енергия с до около 50%;
  • ликвидиране на влагата, мухъла и плесента;
  • подобряване на функционалността на сградата и условията на живот;
  • повишаване чувствително на стойността ѝ на пазара.

Което пък означава, че немалката инвестиция, вложена в санирането се връща сравнително бързо и осигурява икономии от потребление на енергия средно около 30 години, когато вероятно ще е необходимо ново саниране. За извършването ѝ са необходими строители с различна квалификация и специализация.

Какво включва реновирането

„Реновиране“ ще рече да обновите вида на дома си, без да преструктурирате обемите в него. Отнася се до боядисване и лепене на тапети, смяна на настилки и облицовки; смяна или ремонт и боядисване на шкафове, смяна на осветителни тела, смесители, обзавеждане и др. Тук няма съществени промени – кухнята си остава кухня, дневната – дневна.

Реновирането е освежаване и обновяване на дома. То е по-евтино и доста често се извършва по почина „направи си сам“.

Къде попада преустройството

Преустройството (ремоделирането) е различно от санирането и реновирането. То се свързва с преструктуриране на жилището. При него се местят или премахват стени, променят се инсталациите, преразглеждат се етажните планове, сменят се функциите на помещенията, създават се нови помещения. Типични примери са изграждане на нова отоплителна система, оформянето на нова баня, обединяване на кухнята, трапезарията и дневната или разделянето на големия отворен дневен сет, усвояване на подпокривното пространство или на мазето и т. н.

При проект за преустройство е добре предварително да се консултирате с проектанти и дизайнери. Необходимо е се съобразите с особеностите и товароносимостта на конструкцията, с това кои стени са носещи и кои не, товароносимостта на плочите между етажите, изискванията към канализационните и водопроводни инсталации, капацитета на електрическата система и окабеляването, местополжението на кабелите и т. н.

Имайте предвид, че преустройството на дома крие доста изненади – по-скоро неприятни – като да се окаже, че съборената стена променя геометрията на помещението и изисква допълнително укрепване, че трябва да се сменят греди, смятани за здрави и т. н.

Предвиденият бюджет и срок като правило доста се увеличават и удължават. Тук няма място за „направи си сам“, освен ако не сте безумно смели или професионален строител.

В същото време преустройството използва пълноценно потенциала на сградата, подобрява дизайна и условията на живот, увеличава стойността на имота.

Разбира се и трите дейности минават под графата „ремонти“. Но имат напълно различен характер, стойност и изисквания. Реновирането се прави веднъж на няколко години, преустройствата – докато се изчерпат възможностите на пространството, санирането – веднъж на няколко десетилетия, ако искате да удължите значително живота на постройката.

Related Posts

Вашият коментар