Без категория, Интериор, мебели

Правила за обзавеждане на детската стая

Детската стая не бива да е копие на стаите на възрастните. Тя има различни функции, които се променят на няколко години според възрастта на детето. Кои са основните правила за обзавеждането ѝ, които ще предпоставят добрия резултат?

Отчитайте възрастта на детето

Правилото е определящо, защото потребностите на ранната детска възраст, на детето в долните класове и на тийнейджърите са много различни.

Колкото по-малко е хлапето, толкова повече свободно пространство за игра му е нужно. Игрови функции има цялото обзавеждане на детската стая. Леглото се превръща в кораб, автомобил и ракета, дори в дворец. Гардеробът е скривалище за съкровища, за добри и лоши чудовища и за самия си собственик. Столът и масичката се трансформират в какво ли не. Кутиите за съхранение на играчки сами се превръщат в играчки.

Безопасността е водеща.

Подът трябва да е топъл и да не се хлъзга. Тежките и чупливи предмети да са преместени другаде. Възможностите за удари в ръбове и ъгли – сведени до минимум. Достъпът до контактите да е възпрепятстван.

За малките ученици удобните бюро и стол и достъпните лавици за книги са задължителни в обзавеждането на детската стая, но те все още имат нужда и от пространство за игра.

За тийнейджърите определящо е да имат максимално лично участие в обзавеждането и декорирането на стаята.

Разпределете пространството в детската стая максимално ефективно

При обзавеждането на детската стая основните зони, които трябва да осигурите, са:

  • зона за отдих;
  • места за съхранение;
  • пространство за игра, което ще премине в пространство за съхранение на любими вещи при подрастващите;
  • работен кът, ако детето ви е над 6 години, макар че е добре да го има и при по-малките.

Първата ви задача е да планирате отделните зони. Оставете най-слънчевото място за игри. Съобразете посоката на естествената светлина и разположете работното място така, че да е на светло, без слънцето да блести в очите на малкия ученик. Планирането ще ви позволи да определите вида и мястото на мебелите, които са ви необходими, централното и функционалното осветление. Направете схема.

Furniture ideas for kids bedroom interiors – Beautiful Homes

Всъщност – направете нещо повече – маркирайте с подръчни вещи или тиксо местата на мебелите. Опитайте се да погледнете през очите на детето си. Има ли къде да играе? Не пречи ли нещо на минаването? Лесно достъпни ли са играчките, книжките, дрешките? Дали ще му е удобно?

Ефективното разпределение на пространството е още по-важно, когато стаята е малка или децата са повече от едно. Чекмеджета за съхранение под креватчето и леглата на етажи ще спестят много място. Сгъваем плот вместо бюро също ще освободи повече пространство за свободното време. Използвайте осветлението и цветовете на стените и мебелите за да създадете усещане за простор. 

Избирайте мебелите според възрастта и нуждите на детето

Особеното при детската стая е, че обитателят ѝ се променя много бързо. На няколко години нейното обзавеждане ще се нуждае от промяна – веднъж, защото детето е надраснало мебелите, и втори път – защото потребностите и интересите му са се променили значително.

Не купувайте скъпи мебели. Запазени или не, ще трябва да ги подмените, когато хлапето порасне. Залагайте по-скоро на функцията. Нека са удобни и евентуално да могат да се надстройват, да се обновяват с боя. Използвайте при обзавеждането подръчни средства.

Кутиите за играчките на бебето и малкото дете могат да са кашони, по които то ще рисува, ще ги превръща във влак или камион, ще се крие в тях. Няколко пъстри парчета плат, цветна хартия и фототапети ще превърнат детската стая в джунгла, космос, пещера или покои на принцеса.

Ако нещо трябва да е по-скъпо в обзавеждането на тази стая, това са матраците и възглавниците за всяка възраст, бюрото и столът на ученика, които би трябвало да отговарят на възрастовите изисквания за ергономичност.

Включете детето в обзавеждането на детската

Колкото по-голямо е вашето слънчице, толкова по-въвлечено ще се чувства в този процес. Разбира се, най-ангажиран ще е тийнейджърът – по-скоро прекалено ангажиран. Съобразявайте се с желанията му, доколкото не противоречат на здравия разум.

Вместо да сте в постоянен конфликт за поддръжката на реда дори с най-малките, помислете предварително за „слабите“ звена. Превърнете прибирането на играчките и другите вещи в част от играта още в най-ранна възраст. Предвидете възможност за рисуване на стената и ще избегнете един постоянен повод за караници. Можете да използвате черна или бяла дъска за писане или боя, върху която може да се рисува и да се трие. Приемете мисълта, че подрастващият ще лепи постери по стените.

Изберете заедно устойчиво растение и научете детето да се грижи за него.

Детската стая е първото свое, лично пространство за хлапетата. Тя е мястото, в което те ще растат, ще играят, ще експериментират и ще учат. Трябва да се чувстват уютно и в безопасност, да им е по-мярка и да расте заедно с тях. Дайте им тази възможност!

Related Posts

Вашият коментар